Narty dla dzieci i młodzieży

Narty i narciarstwo alpejskie to jeden z popularniejszych sportów zimowych. Aby dobrze nauczyć się jeździć i korzystać rekreacyjnie w pełni z tego sportu trzeba zaczynać naukę odpowiednio wcześnie. Jazdę na nartach możemy zafundować na poziomie nauki już dziecku w wieku lat trzech. Wiadomo, im wcześniej tym lepiej. W takim wieku trudno wymagać od dziecka nauki jazdy na nartach na wysokim poziomie ale już pierwsze kroki może ono stawiać bez obaw. W późniejszym wieku także możemy uczyć się jazdy na nartach. Jeśli zaczniemy w wieku do dwunastu lat mamy spore szanse na biegłe opanowanie nart. U progu dorosłości powinniśmy już dobrze jeździć i mieć sportowe zajęcie na zimę. Narty to doskonały sport, którego dobrze się jest nauczyć.

 

Narty dla najmłodszych

 

Narty dla najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 5 lat to szczególna sprawa. Dla najmłodszych powinniśmy dobrać narty jak najkrótsze z możliwych. Wydaje się, że powinno to być długość nie większa niż 60 do 80 cm. Narty powinny być także wyłącznie wytaliowane. Wiązania powinny być typu dziecięcego, bezpiecznikowe, ze ski stopami i skalą wypięcia od 0,5 do 2,5. Buty powinny być jak najbardziej narciarskie z niskimi cholewami i miękkimi skorupami. Buty mogą być o 1 do 1,5 cm większego rozmiaru. Z większym rozmiarem nie ma co przesadzać, ponieważ jazda w zbyt dużych butach nie jest przyjemna ani w pełni bezpieczna. Nie liczmy, że buty dla malucha starcza na więcej niż jeden dwa sezony. Do kompletu przyda nam się kask oraz gogle. Szczególnie ważny jest kask, potrzebny każdemu narciarzowi, ale dziecku najbardziej. Zabezpiecza on przed urazami i daje komfort, zapewniając stałą temperaturę lepiej niż czapka. Kijki natomiast nie są niezbędne na etapie początkującego malucha.

 

Narty dla starszych dzieci

 

Narty dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat to kwestia głównie odpowiednich rozmiarów, jeśli chodzi o początkujących. Dla dzieci początkujących w tym wieku postępujemy jak z początkującymi wcześniej. Narty powinny mieć długość wzrostu dziecka minus 5 do 10 cm i powinny być wytaliowane. Wiązania ze skalą wypięcia od 1 do 4,5 a dla cięższych dzieci od 2 do 6. Buty dla młodszych dzieci takie jak dla 3 do 5 latków tylko w odpowiednim rozmiarze. Dla dzieci w wieku 10 do 12 lat mogą to być buty typu junior. Buty większe niż jeden numer nie są wskazane z przyczyn podobnych jak powyżej. Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat już zaawansowanych w jeździe na nartach możemy pozwolić sobie na bardziej profesjonalny sprzęt. Narty mogą być typu sportowego, jednak nie dłuższe niż wzrost dziecka. Buty typu junior, specjalnie przystosowane dla dzieci i pasujące na dziecięce stopy. Przy wyższej umiejętności jazdy i dla starszych zapewniamy oprócz kasku i gogli także kijki.

 

Narty dla młodzieży

 

Narty dla młodzieży w wieku od 13 do 14 lat dobieramy już podobnie jak dla dorosłych. Przy czym uwzględniamy: wiek, wzrost, wagę ciała i poziom umiejętności. W wieku od 15 lat dobór nart jest taki jak dla dorosłych, pomijamy tutaj wiek narciarza. Obecnie dobór długości nart zależy w dużej mierze od naszych umiejętności i upodobań a dane na ten temat powinny być podane przez producenta nart. Wiele bowiem zależy od technicznego rodzaju nart.

 

Nauka jazdy na nartach

 

Nauka jazdy na nartach nie jest trudna jeśli rozbić ją na elementarne czynności, pomimo że umiejętność jazdy na nartach należy do trudniejszych sportowych zdolności. Takie rozbijanie złożonej umiejętności na składowe czynniki pierwsze nazywa się metodą analityczną nauki. Pierwsze co musimy zrobić to zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt o czym była już mowa wyżej. Jeśli jesteśmy w górach nie od razu musimy kupować cały sprzęt, w większości ośrodków są wypożyczalnie sprzętu, gdzie można się zaopatrzyć w niezbędne narty i resztę na cały dzień za kwotę od 20 do 50 złotych. Kiedy mamy już stosowne wyposażenie pora zacząć naukę.

 

Oto pięć kolejnych kroków w celu nauki jazdy na nartach.

 

Nauka chodzenia w butach to początek. Buty narciarskie różnią się od takich zwykłych do chodzenia, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Różnica ta zawiera się w sztywności nogi w kostce i ogólnej sztywności butów narciarskich. Z tego powodu dobrze jest poćwiczyć chodzenie w takich butach aby nauczyć nasze nogi odpowiedniego zachowania, które potem przyda się podczas jazdy. W związku z tym zakładamy buty narciarskie i wybieramy się na łagodny stok, oznaczony kolorem zielonym. Tam należy pochodzić w butach po kilkanaście metrów w jedną stronę i z powrotem. W takcie marszu nogi lekko się zginają a podudzia pochylają w przód. Jest to zupełnie nowe doświadczenie dla początkującego.

 

Nauka upadków. Po zapoznaniu się z butami możemy iść krok dalej i założyć narty. Zapięcie nart jest czynnością bardzo łatwą. Kładziemy narty na śniegu i celujemy w wiązania stopami. Lekko naciskamy stopą, jeśli prawidłowo trafimy w wiązanie usłyszymy delikatny jego trzask w momencie zapięcia. Zanim zaczniemy jeździć na zapiętych nartach potrzebujemy nauczyć się sztuki upadków. Jest to niezmiernie ważne w sytuacjach kryzysowych. Kiedy tracimy równowagę lub wpadniemy w panikę na stoku lepiej nie upadać byle jak. Technika upadania na nartach jest dosyć prosta. Trzeba w pierwszej kolejności wykonać przysiad na nartach. W przysiadzie nasze ciało z tyłkiem znajdzie się sporo z tyłu z uwagi na brak możliwości zginania kostek. Kiedy wykonamy przysiad należy przechylić ciężar ciała w lewo lub prawo, tak aby przewrócić się na bok jednej z nóg. Ot i cała technika. Ćwiczenia upadania trzeba powtórzyć w sumie kilkadziesiąt razy, aby wyrobić w sobie odpowiedni nawyk. Przewracać się należy raz w jedną, raz w drugą stronę. Odpowiedni upadek jest mniej bolesny i znacznie mniej niebezpieczny.

 

Nauka chodzenia w nartach po płaskim terenie. Gdy umiemy chodzić w samych butach i odpowiednio upadać przychodzi czas na poruszanie się na nartach. Zaczynamy od płaskiego terenu. Są dwa podstawowe kroki w poruszaniu się na nartach po płaskim terenie. Krok klasyczny, czyli poruszanie się na nartach ustawionych równolegle. Przesuwamy deski nart raz jednej raz drugiej nogi do przodu i odpychamy się kijkami. Drugi krok nosi miano łyżwowego. Narty ustawimy pod kontem około 45 stopni, czubkami na zewnątrz. Krokiem łyżwowym pokonamy nawet wzniesienia. W tym wypadku odpychamy się nogami wykorzystując zewnętrzną krawędź nart. W celach początkowej nauki chodzimy na nartach przez kilkanaście metrów w jedną i drugą stronę.

 

Nauka jazdy pługiem. Nareszcie przychodzi moment jazdy z górki. W celu zjazdu z nie za duża prędkością należy w tym celu skorzystać z techniki jazdy pługiem. Pług jest podstawowym i najprostszym sposobem zjeżdżania z góry. Ustawimy narty w literę A , czubki nart do środka, blisko siebie a pięty stóp odchylamy od ciała na boki. W ten sposób wytwarzamy większe tarcie nart o śnieg. Im bardziej rozwidlamy nasz krok, tym wolniej jedziemy, oczywiście zależy to też od stromości stoku. Skrętów dokonujemy przenosząc ciężar ciała na jedną bądź drugą nogę. Jeśli przechylamy się w lewo skręcamy w lewo a jeśli przechylamy się w prawo to skręcamy w prawo.

 

Nauka jazdy szusem. Technika jazdy szusem jest trudniejsza od jazdy pługiem, ale daje ona pełniejszą satysfakcję z jazdy na nartach. Szusowanie to jazda z obiema nartami równolegle ustawionymi względem siebie. Jazda na wprost jest prosta, gorzej wygląda sprawa gdy chcemy skręcić lub zatrzymać się. W jeździe na przód po prostu pochylamy się do przodu uginając lekko kolana. Kiedy chcemy skręcić w prawo trzeba jednocześnie przesunąć obie narty w prawo. Robimy to przez podniesienie pięt i przeniesienie ciężaru ciała bardziej na nogę prawą. Identycznie tyle , że odwrotnie postępujemy przy skręcie w lewo. Po nauce wstępnej możemy przystąpić do praktycznego doskonalenia naszych umiejętności. Z czasem możemy przechodzić na trudniejsze stoki, te bardziej wyboiste i strome.

 

Narty to wspaniały sport i rozrywka, już z samą nauką wiąże się wiele ekscytujących i czasem zabawnych sytuacji. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się trochę o tym jak dobierać narty dla dzieci i młodzieży i jak rozpocząć naukę jazdy na nartach. Reszta pozostaje do realizacji na stoku. Niewątpliwie jazda na nartach to doskonałe zajęcie na zimowe ferie, czy inne wolne dni zimą.

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *