Najczęstsze choroby u seniorów

Seniorzy często starzeją się nie tylko pod względem wyglądu. Mogą również doświadczyć wielu zmian w organizmie związanych z wiekiem, znanych jako zespoły geriatryczne.

Zmiany te mogą prowadzić do rozwoju u starszej osoby powszechnych chorób, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca i depresja. W tym blogu omówimy najczęstsze zespoły geriatryczne, ich najczęstsze przyczyny oraz sposoby, w jakie można pomóc chronić przed tymi chorobami swoich starzejących się bliskich.

Uszkodzenie słuchu

Jest to spowodowane uszkodzeniem ucha wewnętrznego i występuje najczęściej u osób, które ukończyły 65 lat. Może być spowodowany przez infekcje, starzenie się i niektóre leki. Niektórzy ludzie mogą również doświadczyć ubytku słuchu z powodu narażenia na hałas, taki jak głośna muzyka lub hałas w pracy. Ubytek słuchu może powodować problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak śledzenie rozmowy i rozumienie instrukcji. Jeśli zauważysz zmiany w słuchu swojej bliskiej osoby, skonsultuj się z lekarzem. Aparaty słuchowe mogą pomóc osobom z ubytkiem słuchu. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki i produkty spożywcze mogą być nieskuteczne, gdy są spożywane przez aparat słuchowy.

Poznaj – Jak wybrać matę do jogi?

Choroby serca

Jest to numer jeden wśród przyczyn śmierci zarówno u mężczyzn jak i kobiet po 65 roku życia. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta z wiekiem, ale nawet osoby w wieku od 35 do 64 lat mogą być zagrożone chorobą serca. Czynniki ryzyka dla chorób serca obejmują otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, bycie palaczem i posiadanie cukrzycy.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby serca, należy schudnąć, ograniczyć spożycie alkoholu, rozpocząć zdrowy program ćwiczeń, obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu za pomocą diety i ćwiczeń. Dołącz do programu zdrowia serca sponsorowanego przez gminny ośrodek zdrowia, aby otrzymać poradę na temat zdrowia serca i zmniejszenia ryzyka.

Udar

Udar mózgu to nagła utrata dopływu krwi do mózgu. Czynniki ryzyka obejmują nadwagę, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu i silny stres. Udar może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób w wieku od 55 do 64 lat.
Ponieważ udar jest medycznym stanem zagrożenia, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911, jeśli zauważysz którykolwiek z następujących objawów:
Trudności w mówieniu lub rozumieniu tego, co mówią inni
Nagła dezorientacja lub zawroty głowy
Nagła utrata równowagi
Nagłe problemy z widzeniem

Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 staje się coraz częstszym schorzeniem u starszych dorosłych. Ten typ cukrzycy jest spowodowany długotrwałym wysokim poziomem cukru we krwi i występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi.
Jeśli dana osoba ma cukrzycę, jest ona narażona na zwiększone ryzyko rozwoju poważnych powikłań, w tym choroby serca, udaru, choroby nerek, uszkodzenia nerwów i ślepoty. Istnieją trzy typy cukrzycy: typ 1 (zwany również cukrzycą młodzieńczą), typ 2 oraz cukrzyca ciążowa.
Aby obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, należy stosować zdrową, zbilansowaną dietę zawierającą dużo owoców, warzyw i pełnych ziaren, utrzymywać zdrową wagę, regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne i ograniczyć spożycie alkoholu. Jeśli masz cukrzycę, porozmawiaj ze swoim lekarzem, jak możesz obniżyć ryzyko poważnych powikłań.

Depresja

Wiele osób doświadcza łagodnych lub umiarkowanych objawów depresji w miarę starzenia się. Jednak ciężka depresja jest bardziej powszechna u osób starszych. Ważne jest, aby mieć świadomość, że istnieje różnica pomiędzy byciem nieco przygnębionym, a doświadczaniem depresji. Bardzo przydatne w walce z tą chorobą będą gry dla seniorów.

Starzenie się wiąże się z wieloma zmianami, w tym zmianami w naszym mózgu, które mogą wpływać na nasz nastrój. Zmiany te mogą powodować, że dana osoba czuje się smutna lub “przygnębiona”. Ważne jest, aby porozmawiać z ukochaną osobą o tym, jak się czuje, aby mogła otrzymać wsparcie, którego potrzebuje. Możesz pomóc bliskiej osobie rozmawiając z nią o depresji, pozostając aktywnym i zdrowym oraz unikając leków, które mogą pogorszyć jej samopoczucie. Możesz również pomóc szukając wsparcia dla siebie.

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *