Moneta bulionowa – definicja
Monety bulionowe to inaczej monety inwestycyjne lub lokacyjne. Są specjalnie bite dla celów inwestycyjnych, dlatego różnią się od zwykłych monet obiegowych i kolekcjonerskich. Przede wszystkim nie posiadają najczęściej nominału – ich wartość określana jest przede wszystkim za pomocą ilości danego kruszcu w krążku. Najbardziej popularne monety bulionowe są produkowane z takich metali jak złoto i srebro. Najczęściej spotkać można monety o zawartości 1 uncji czystego kruszcu, jednak sprzedawane są również lżejsze monety bulionowe – ½, ¼, 1/10 lub nawet 1/20 uncji. Moneta bulionowa jest często kupowana przez Internet, na przykład w serwisie Numimarket, który oferuje tego typu numizmaty.
Pierwsze monety bulionowe
Pierwsza moneta bulionowa została wybita w Republice Południowej Afryki w roku 1967 – był to złoty Krugerrand. Ta moneta bulionowa jest prawdopodobnie najbardziej znaną monetą inwestycyjną na świecie. Co ciekawe, Krugerrand w odróżnieniu od innych monet bulionowych, stał się legalnym środkiem płatniczym na terenie RPA. Należy również podkreślić, że przez pierwsze 13 lat ( do 1980 roku) Krugerrandy stanowiły 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Krugerrandy posiadają charakterystyczny, lekko pomarańczowy kolor ze względu na dodatek miedzi.
Polska moneta bulionowa
Polska również może pochwalić się wybijaniem swojej monety bulionowej. Polską monetą inwestycyjną stał się Orzeł bielik, który produkowany jest od roku 1995 – zaraz po denominacji złotówki. Ta polska moneta bulionowa również wytwarzana jest w systemie uncjowym. Warto wspomnieć, że Orzeł bielik wybijany jest w stosunkowo małych nakładach, dlatego niektóre roczniki są często poszukiwane nie tylko przez inwestorów, ale także przez kolekcjonerów. Orzeł bielik to złota moneta bulionowa, która wybijana jest w czterech rodzajach: 1 uncja, ½, ¼ i 1/10 uncji.
Najpopularniejsze monety bulionowe
Jak już wspomnieliśmy, do 1980 roku Krugerrandy stanowiły 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Od tego czasu sytuacja zmieniła się jednak znacząco. Wiele krajów zdecydowało się na samodzielną produkcję monet bulionowych. Najbardziej znanymi monetami bulionowymi są między innymi:
- Gold Nugget z Australii, wybijany od 1986 roku do dzisiaj;
- Wiedeńscy Filharmonicy z Austrii – od 1989;
- Liść Klonu z Kanady – od 1979;
- Gold Eagle ze Stanów Zjednoczonych – od 1986 roku.
Czym charakteryzują się monety bulionowe?
Monety bulionowe znacząco różnią się od zwykłych monet. Podstawowe cechy, którymi charakteryzują się te monety to: oznaczenia kruszcu oraz jego próby, waga i rok wybicia. Dodatkowo mogą one posiadać wybity nominał, jednak jest to wyłącznie symboliczne oznaczenie. Najchętniej kupowane są złote monety bulionowe, jednak często podejmuje się również decyzję o kupnie srebrnych monet inwestycyjnych. Dzięki różnorodności kruszców oraz wagi monet, ten typ lokaty jest dostępny dla wielu osób. Nie trzeba posiadać dużej ilości gotówki, aby zabezpieczyć swoje pieniądze.
Sposób na lokatę?
Pragnąc zabezpieczyć swoje pieniądze, musimy podjąć odpowiednią decyzję. Jeżeli posiadamy niezbyt duże oszczędności, warto pomyśleć właśnie o monetach bulionowych, których wartość przeważnie sięga do kilku tysięcy złotych. Jeżeli posiadamy większą ilość pieniędzy, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, jakim są złote sztabki – https://numimarket.pl/kategoria/zlote-sztabki_23/1. Jest to bardzo podobne rozwiązanie jak moneta bulionowa, jednak sztabki są najczęściej dużo droższe (znacznie więcej ważą).