Jak zatem na podstawie tej definicji w myśleniu kluczowym zjawiskiem jest transformacja posiadanych informacji. Transformacja czyli przekształcanie informacji może przybierać różne formy, które zostały wymienione w definicji.
Myślenie to szersze pojęcie niż samo myślenie logiczne. Myślenie logiczne stanowi część aktywności zaliczanej do myślenie w ogólności. Myślenie logiczne stanowi końcowy efekt pracy i jest ukoronowaniem naszej umysłowej, świadomej aktywności w obszarze myślenia. Zanim przejdziemy do logicznego myślenia, wcześniej trzeba przejść poprzez: myślenie emocjonalne, intuicję, skojarzenia, analogie. W myśleniu logicznym szczególnie istotną rolę wydaje się podsiadać myślenie krytyczne. Zdolność do wyciągania sądów i poddawania w wątpliwość informacji zaobserwowanych. Może owa zdolność stanowić punkt wyjścia do dalszych procesów transformacji informacji i uzyskiwania informacji zwrotnych.
Z praktycznego punktu widzenia myślenie logiczne to zdolność do prawidłowego rozumienia niezależnie od zaistniałej sytuacji. Posiadana wiedza i wykształcenie nie przenosi się w sposób prosty i oczywisty na zdolności myślenia. Wiedza wszak to zasób informacji a myślenie to zdolność operowania, działania na tym zasobie. Warto sprawdzić w specjalnym teście swoją zdolność do logicznego myślenia.