Mity na temat zdrowej żywności

Ludzie coraz częściej przywiązują uwagę do tego, co trafia na ich talerz a później do żołądka. Ostatnimi czasy temat zdrowego odżywiania stał się bardzo popularny. Społeczeństwo kieruje się już nie tylko chęcią utraty wagi, ale poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia. Większa świadomość istoty żywienia to fakt, dla którego zaczęto również robić bardziej rozważne zakupy spożywcze. Czy jednak wszystkie produkty, które na pierwszy rzut oka są określane jako „zdrowe i dietetyczne” faktycznie takimi są?

Wiele sklepów spożywczych, korzystając z mody na zdrowy styl życia zaczęło reorganizację swojego asortymentu. Oprócz tradycyjnych produktów pojawia się również dział, z żywnością ekologiczną czy artykułami light. Te ostatnie są szczególnie lubiane przez osoby na diecie. Wbrew pozorom niskokaloryczne jogurty, odtłuszczone mleko czy nabiał to najpopularniejsze produkty z takim oznaczeniem. Skład produktu 0% nie jest jednak taki zdrowy jak mogłoby się wydawać. Producenci, aby uzupełnić niedobory tłuszczu często wypełniają je zagęstnikami czy cukrem. W efekcie dietetyczne jogurty mają więcej cukru niż te, które zawierają normalną ilość tłuszczu.

Poruszając temat nabiału należy również wrócić uwagę na sery żółte. Często pozornie wyglądający Edam czy Gouda to faktycznie produkt seropodobny. Charakteryzuje się on dużą gorszą jakością, a dodatkowo zawiera więcej chemicznych dodatków. Wybierajmy, więc mądrze, czytając składy ostatecznie decydując się na prawdziwy żółty ser. To, bowiem bardzo istotne źródło wapnia w codziennej diecie, dlatego pomimo wysokiej zawartości tłuszczu powinien znaleźć się w naszym jadłospisie.

Kolejną z dietetycznych pułapek mogą być również wszelkiego rodzaju wafle ryżowe. Pozornie ekologiczne krążki z preparowane ryżu często stanowią zamiennik dla tradycyjnego pieczywa. Dodatkowo, mając świadomość, że są „lekkie i niskokaloryczne” są spożywane częściej niż wskazane. Jest to jednak produkt bardzo przetworzony, złożony niemal z samych węglowodanów. Charakteryzuje się również dość wysokim indeksem glikemicznym, co oznacza, że szybko podnosi poziom insuliny we krwi. Ostatecznie spożywając takie wafle, jedyne, co dostarczamy do organizmu to węglowodany.

Takich produktów-pułapek jest jeszcze więcej, a mowa tu między innymi o smakowych wodach, owocowych napojach czy produktach śniadaniowych. Ważne jest, aby przed zakupem produktu sprawdzić jego skład, ponieważ nawyk czytania etykiet pozytywnie zaprocentuje. Komponując jadłospis starajmy się bazować na produktach jak najmniej przetworzonych, aby oprócz zbawiennego wpływu na sylwetkę, dbać również o swoje zdrowie. Dietetyczne i zbilansowane menu z pewnością odnajdziemy korzystając ze zdrowej diety Dietmap, a bogata baza przepisów i artykułów zdecydowanie wzbogaci naszą żywieniową wiedzę.

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *