Matematycy i wszelkiej maści wielbiciele nauk ścisłych prężą swe szare komórki podczas udziału w Kangurze. Co jednak, jeśli ktoś się w tym temacie zbyt dobrze nie czuje a chciałby wziąć udział w prestiżowym konkursie? Okazuje się, że alternatyw jest sporo. Tutaj jednak szczególną uwagę chciałbym poświęcić typowo polskiemu konkursowi o nazwie FOX.
Fox jest konkursem języka angielskiego organizowanym przy współpracy i pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konkurs ten obchodził w tym roku swój jubileusz a dokładniej mówiąc dziesięciolecie istnienia. Swój początek miał w roku szkolnym 2000/2001 w Bielksu-Białej, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie, rozszerzony został na cały kraj. Od samego początku nie zmieniała się jego formuła i wystartować w nim mogą uczniowie wszystkich typów szkól.
Udział w Foxie do tej pory wzięło aż 272 tysiące uczniów z Polski jak również polskich szkół w Czechach. Jest to dość pokaźny wynik, czego przyczyną może być ciekawa nagroda główna, którą jest pobyt na obozie językowym dla najlepszych uczestników. W ubiegłym roku obóz taki odbył się w Kołobrzegu.
Główną ideą tych zmagań językowych jest zaproszenie dzieci i młodzieży do wspólnej zabawy a nie wyłonienie najlepszych talentów. Fox to niewątpliwa zachęta dla uczestników, aby lepiej poznać język angielski, który przecież w integrującej się Europie jest głównym narzędziem służącym komunikacji. Nad całym przedsięwzięciem czuwa profesjonalna kadra specjalistów, co zapewnia wysoki profesjonalizm.
W jubileuszowej edycji, chcąc jak najlepiej przygotować potencjalnych uczestników, udostępnione zostały pomoce w postaci zagadnień, na podstawie, których ułożone zostały pytania konkursowe. Informacje te pozyskać można odwiedzając internetową stronę konkursu. Można tam również sprawdzić i porównać wynik, jaki uzyskało się na teście.
Sam konkurs Fox trwa 75 minut i składa się z jednorazowego testu. Aby wziąć w nim udział należy uiścić opłatę w wysokości 8 złotych. Opłata ta wniesiona może zostać zarówno przez osoby prywatne jak i firmy, Radę Rodziców czy Dyrekcję Szkoły. Konkurs podzielony jest na pięć kategorii zależnych od wieku uczestników i są to kolejno: KITTENS, BUNNIES, DUCKS, LIONS, EAGLES. Pytanie znajdujące się w teście podzielone są na trzy poziomy trudności o punktacji odpowiadającej danemu poziomowi.
Zachęcam wszystkich uczniów do udziału, gdyż jest to znakomity sposób na sprawdzenie własnych umiejętności oraz zdobycia nowych ciekawych doświadczeń. Sama nagroda główna to niewątpliwa wisienka na torcie dopełniająca satysfakcję wynikającą z samego już uczestnictwa.
Tomasz Mroziński