Bezpieczeństwo wodne kraju. Rusza kampania „Nie Przelewaj” Dnia 28 maja 2021 r. w Warszawie, w siedzibie Państwowej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa “Bezpieczeństwo wodne kraju” w całości organizowana przez Fundację Polska Ziemia, która jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej “Nie Przelewaj”.
Podczas spotkania z ekspertami specjalizującymi się w ochronie środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zasobów wodnych przybliżyli jak obecnie wygląda “zabezpieczenie” Polski w wodę oraz jaka czeka nas przyszłość.
Specjaliści podsumowali również państwowe działania ukierunkowane na działania przeciwpowodziowe oraz przeciwsuszowe.
Podczas trwania konferencji “Bezpieczeństwo wodne kraju” przygotowanej przez Fundację Polska Ziemia wyjaśniono również w jaki sposób należy dbać o zasoby niezbędnego do życia składnika naszej planety.
Zebrani prelegenci wyjaśnili czym jest bezpieczeństwo wodne kraju oraz na czym polegają działania mające na celu zabezpieczenie wody na terenie Polski.
Ponadto naukowcy przedstawili rozwiązania, które będą służyły człowiekowi i planecie.
Wśród takich działań został poruszony wątek instalacji hydrotechnicznej w Siarzewie, który w ostatnim czasie rozgrzewał do czerwoności opinie publiczną.
Jak wyjaśnił jeden z prelegentów dr Grzegorz Chocian, w Polsce niestety bardzo często kierujemy się emocjami zamiast faktami.
Podobnie było w przypadku instalacji w Siarzewie. Zdaniem prelegenta w Polsce nie ma zjawiska masowego „betonowania rzek”, a nasze rzeki w niczym nie przypominają tych z Azji.
Niezwykle ważnym tematem, któremu został poświęcony osobny wątek była susza, z którą regularnie mamy problem.
Anna Jastrzębska, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej, projektu “STOP SUSZY Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawiła działania, które są wykonywane ze strony instytucji państwowych oraz jakie przynoszą efekty.
W ubiegłym roku, dzięki temu programowi zatrzymaliśmy w Polsce 57 milionów metrów sześciennych wody. Będziemy zwiększać tę ilość.mówiła Anna Jastrzębska,