Jak wybrać matę do jogi?

Do uprawiania jogi kauczukowa mata ci w zupełności wystarczy jako podstawowe akcesorium. Warto jednak nie wybierać jej pochopnie, a nieco uważniej przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom. 

Czego potrzebujesz do praktyki jogi? 

Na początek do praktyki jogi mata to jedyna, co jest ci tak naprawdę potrzebne. Nie musisz od razu wyposażać się we wszystkie dostępne akcesoria do jogi. Mata i to dobrej jakości to jednak podstawa. Do wyboru masz maty korkowe, z naturalnego kauczuku, a nawet juty czy bawełny. Praktyka jogi może jednak oczywiście okazać się łatwiejsza, jeśli pod ręką będziesz mieć specjalne bloczki, a także pasek do rozciągania. Wygodne ubranie, dopasowane do specyfiki tej aktywności także z pewnością sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo. 

Mata do jogi — jaka powinna być? 

Mata do jogi to absolutna podstawa. Powinna być on wystarczająco gruba, aby zapewnić amortyzację i ochronę stawów podczas praktyki. Maty kauczukowe czy te wykonane z PVC powinny ci przede wszystkim zapewniać komfort i eliminować ewentualny ból, przede wszystkim stawów. Najczęściej maty mają grubość od 3 do 6 milimetrów. Jeśli wolisz stabilniejsze podłoże, możesz wybrać cieńszą matę na przykład z Joy in me. Jeśli z kolei ważniejsza jest dla ciebie amortyzacja, możesz wybrać grubszy model. Profesjonalne maty bardzo często dostępne są w wielu rozmiarach. Liczy się nie tylko ich grubość, ale i szerokość i długość. Koniecznie upewnij się, że wybrana mata pozwoli ci wykonywać wszystkie asany bez wychodzenia poza jej granice. 

Ważne jest, aby mata do jogi zapewniała odpowiednią przyczepność, aby można było utrzymać stabilną pozycję podczas praktyki. Niektóre maty mają specjalnie zaprojektowane powierzchnie, które zapewniają lepszą przyczepność nawet w przypadku potu.

Grubość maty i co jeszcze? Ile kosztuje mata?

Ceny mat do jogi mogą się różnić w zależności od marki, materiału i jakości. Dodatkowym atutem z pewnością będą systemy antybakteryjne czy technologie zapewniające odporność na ślizganie się. Z pewnością nie bez znaczenia jest wybór materiału. 

Najczęściej stosowanym materiałem do mat do jogi jest PVC (polichlorek winylu), jednak dostępne są także maty z naturalnych materiałów, takich jak kauczuk naturalny, juta lub bawełna. Wybór materiału zależy od Twoich osobistych preferencji, a także od dbałości o środowisko. Wybierz matę, którą łatwo jest czyścić i utrzymywać w czystości. Większość mat do jogi można czyścić wilgotną szmatką lub specjalnymi sprayami do czyszczenia mat. Ciekawe propozycje ma dla ciebie na przykład marka Manduka

W końcu warto także zwrócić uwagę na sam design maty. Wybierając kauczukową matę lub tę w PVC, masz na co popatrzeć. Bez problemu znajdziesz jednokolorowe, minimalistyczne maty do ćwiczeń. Nie brakuje jednak także i propozycji znacznie bardziej oryginalnych, z inspirującymi nadrukami, ciekawymi grafikami, które sprawiają, że mata do jogi staje się po prostu pięknym przedmiotem. Przy okazji warto sprawdzić, jakie mata daje wrażenia w dotyku. Wielu producentów dba, aby odpowiedniej amortyzacji i przyczepności ich propozycje wyróżniały miłymi wrażeniami haptycznymi.

Znajdziesz akcesoria w bardzo różnych przedziałach cenowych, więc warto zastanowić się, ile chcesz wydać i na jak dużym komforcie ci zależy. Jeśli szukasz podstawowej maty, możesz zatrzymać się na kwocie około 150 zł, jeśli jednak stawiasz na dobre rozwiązania do jogi, kauczukowe maty lub te wyposażone w dodatkowe właściwości, uzupełnione oryginalnym designem, musisz się liczyć z wydatkiem powyżej 300 zł. 

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *