Jak dobrze czytać?

Czytanie jest wysokiej klasy formą przekazywania informacji.

Dlaczego wysokiej klasy?

Otóż trzeba mieć nie lada doświadczenie, aby w pełni poprawnie i z zachętą dla słuchacza przeczytać tekst. Jak to spełnić?

Otóż jest to bardzo trudne, gdyż trzeba odpowiednio zaintonować, każde zdanie, tak aby słuchacz łatwiej łączył informacje. W tym wypadku pomoże kilkukrotne przeczytanie tekstu przed publicznym wystąpieniem, oczywiście po jakimś czasie to kilkukrotne przeczytanie zmieni się w szybkie „rzucenie okiem” na tekst. Kolejnym elementem, aby ta machina pięknie działała, jest odpowiednia interpunkcja, to znaczy, że przecinek oznacza KRÓTKĄ przerwę, a kropka służy do wzięcia oddechu.

Oczywiście można robić pauzy nie tylko przy kropkach i przecinkach, ale myślę, że jest to dedykowane dla bardziej doświadczonych lektorów. Bardzo ważny staje się kontakt wzrokowy z rozmówcą, nie można czytać i patrzeć się cały czas w tekst, słuchacze zdecydowanie lepiej przyswoją i się zaciekawią, gdy będziemy na nich co jakiś czas spoglądać. Proszę, zwróćcie Państwo teraz uwagę na zagadki z zapałkami, a mianowicie, iż każda zapałka jest tak samo ważna i gdyby zabrakło choć jednego elementu, to najprawdopodobniej zagadka straciłaby sens.

 

zobacz co czytać – http://coczytamy.pl/

 

Do czego zmierzam? Chodzi tutaj o to, że w czytaniu jest tak samo, młodzi niedoświadczenie lektorzy, mówiąc dość kolokwialnie „spaprają” ostatnie słowo, a co jeszcze gorsza: całe zdanie, gdyż chcą jak najszybciej skończyć i zejść z publicznej wizji. Musimy pamiętać o tym, że ostatnie słowo jest tak samo ważne, jak pierwsze i możliwe, że bez tego ostatniego słowa treść straci na wartości. Przy profesjonalnym czytaniu zwracamy także uwagę na postawę, musi być ona wyprostowana i poważna, tak aby widz widział, że ma do czynienia z zawodowcem.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *