Jak dobrze czytać?

Czytanie jest wysokiej klasy formą przekazywania informacji.

Dlaczego wysokiej klasy?

Otóż trzeba mieć nie lada doświadczenie, aby w pełni poprawnie i z zachętą dla słuchacza przeczytać tekst. Jak to spełnić?

Otóż jest to bardzo trudne, gdyż trzeba odpowiednio zaintonować, każde zdanie, tak aby słuchacz łatwiej łączył informacje. W tym wypadku pomoże kilkukrotne przeczytanie tekstu przed publicznym wystąpieniem, oczywiście po jakimś czasie to kilkukrotne przeczytanie zmieni się w szybkie „rzucenie okiem” na tekst. Kolejnym elementem, aby ta machina pięknie działała, jest odpowiednia interpunkcja, to znaczy, że przecinek oznacza KRÓTKĄ przerwę, a kropka służy do wzięcia oddechu.

Oczywiście można robić pauzy nie tylko przy kropkach i przecinkach, ale myślę, że jest to dedykowane dla bardziej doświadczonych lektorów. Bardzo ważny staje się kontakt wzrokowy z rozmówcą, nie można czytać i patrzeć się cały czas w tekst, słuchacze zdecydowanie lepiej przyswoją i się zaciekawią, gdy będziemy na nich co jakiś czas spoglądać. Proszę, zwróćcie Państwo teraz uwagę na zagadki z zapałkami, a mianowicie, iż każda zapałka jest tak samo ważna i gdyby zabrakło choć jednego elementu, to najprawdopodobniej zagadka straciłaby sens.

 

zobacz co czytać – http://coczytamy.pl/

 

Do czego zmierzam? Chodzi tutaj o to, że w czytaniu jest tak samo, młodzi niedoświadczenie lektorzy, mówiąc dość kolokwialnie „spaprają” ostatnie słowo, a co jeszcze gorsza: całe zdanie, gdyż chcą jak najszybciej skończyć i zejść z publicznej wizji. Musimy pamiętać o tym, że ostatnie słowo jest tak samo ważne, jak pierwsze i możliwe, że bez tego ostatniego słowa treść straci na wartości. Przy profesjonalnym czytaniu zwracamy także uwagę na postawę, musi być ona wyprostowana i poważna, tak aby widz widział, że ma do czynienia z zawodowcem.

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *