Dlaczego kalendarze są ważne?

Kalendarz to jeden z kluczowych elementów definiujących daną kulturę lub cywilizację. Chociaż przyjmowana przez daną społeczność rachuba czasu ma charakter praktyczny, to równocześnie jest ona znaczącym odzwierciedleniem wyznawanych przez nią poglądów filozoficznych.

Polskie słowo “kalendarz” pochodzi od greckiego kaleo, czyli “wzywać”. Wiąże się to ze zwyczajem obowiązującym w Starożytnym Rzymie, zgodnie z którym pierwszego dnia każdego miesiąca (który nazywano calendae) władze każdej miejscowości wzywały mieszkańców, aby ogłosić im długość tegoż miesiąca oraz przypadające w nim dni świąteczne.

 

Chociaż obecnie najbardziej rozpowszechniony na świecie kalendarz gregoriański wywodzi się z kalendarza Starożytnych Rzymian, jego historia jest znacznie krótsza: wprowadził go papież Grzegorz XIII w 1582r. Kalendarze są bowiem całkowicie umownymi rachubami czasu, zrelatywizowanymi do praktycznych interesów żyjących w oparciu o nie społeczności. Na przykład kalendarz rzymski był oparty zarówno na cyklach naturalnych (wędrówka Słońca po niebie, pełnie Księżyca, pory roku), jak i gospodarczych (ośmiodniowy okres rzymskich jarmarków). Obowiązujący do czasów Grzegorza XIII kalendarz juliański spóźniał się co 128 lat o jeden dzień. Doprowadziło to do sytuacji, w której wiosna zaczynała się sporo wcześniej, niż przewidywał to kalendarz, co wprowadzało zamęt w funkcjonowaniu Kościoła, a równocześnie zakłócało terminarz prac w rolnictwie. Aby temu zapobiec, papież wydał bullę “Inter Gravissimas”, wprowadzającą reformę kalendarza. Ustalono wtedy, że zrównanie dnia i nocy następuje 21 marca, wprowadzono bardziej precyzyjną metodę ustalania lat przestępnych (rok przestępny ma miejsce co 4 lata, przy czym zasada ta nie obejmuje lat kończących się na dwa zera, co jednak nie dotyczy lat podzielnych przez 400). Aby wyrównać różnicę pomiędzy rokiem kalendarzowym a zwrotnikowym, trzeba było “wyrzucić” z kalendarza aż 10 dni – w 1582 r. po 4 października nastąpił od razu 15 października. W efekcie kalendarz gregoriański spóźnia się o jeden dzień jedynie co 3000 lat.

 

Kalendarz gregoriański jest kalendarzem słonecznym, co oznacza, że opiera się on na cyklu zmiany pór roku wynikającym z obiegowego ruchu Ziemi wokół Słońca. Inne kalendarze słoneczne to np. kalendarze Majów i Azteków, a także kalendarz irański. Oprócz kalendarzy słonecznych istnieją także kalendarze księżycowe i księżycowo-słoneczne. Do tych pierwszych należą kalendarze starogrecki, rzymski, żydowski, babiloński i muzułmański, do tych drugich – egipski, indyjski, chiński, japoński oraz kalendarze buddyjskie. Kalendarze księżycowe opierają się na fazach księżyca. Rok księżycowy ma 354 dni i składa się z 12 miesięcy, liczących po 29 lub 30 dni. Z kolei kalendarz księżycowo-słoneczny to, jak sama nazwa wskazuje, kombinacja kalendarza słonecznego i księżycowego. Jego długość jest taka sama, jak długość kalendarza słonecznego (365 dni), ale długości miesięcy są już księżycowe (29 lub 30 dni).

 

Inny podział dzieli kalendarze na linearne i cykliczne. Te pierwsze zaczynają się od jakiegoś ważnego dla danej kultury lub cywilizacji wydarzenia historycznego (np. narodziny Chrystusa albo ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny), z kolei te drugie liczą lata w powtarzających się cyklach. Różnica ta jest odzwierciedleniem fundamentalnych dla danej cywilizacji poglądów filozoficznych. O ile na przykład w cywilizacji Świata Zachodniego bardzo istotnymi kategoriami są początek i koniec, o tyle na Dalekim Wschodzie pojęcia te nie są ważne, ponieważ ludzie postrzegają tam czas jako wiecznie powtarzający się cykl.

 

Kwestią wartą uwagi jest także forma, w jakiej kalendarz występuje w naszym życiu. O ile jeszcze do niedawna dominowały kalendarze ścienne, o tyle obecnie większość z nas korzysta z kalendarza zawartego w systemie operacyjnym swojego komputera lub smartfona. Metamorfozę przeszły także słynne serie fotokalendarzy, np. znana seria wydawana przez firmę Pirelli. O ile kiedyś w takich kalendarzach na zdjęciach można było zobaczyć wyłącznie pięknych modeli, aktorów lub sportowców, o tyle obecnie coraz częściej przedstawiają one ludzi reprezentujących ważne idee społeczne i polityczne. Nie będzie zatem przesady w stwierdzeniu, że kalendarze wyrażają to, kim jesteśmy, i ewoluują razem z nami.

 

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *