Czym jest tolerancja ?

Tolerancja z tym określeniem czy terminem spotykamy się dosyć często i często postawa tolerancyjna jest promowana przez różne autorytety czy też np. media ale czym jest właściwie tolerancja? Mniej więcej wszyscy wiedzą i rozumieją że tolerancja oznacza zgodę na odmienność. Odmienność może być różna. Tolerancja może dotyczyć: wyglądu, poglądów, przynależności do określonej warstwy czy grupy społecznej. Jest jednak grupa osób dla których pojęcie tolerancji jest obce i nieznane. Z tego powodu warto zapoznać się z tym terminem bliżej aby być właściwie tolerancyjnym w swoim życiu i wiedzieć co on oznacza kiedy go stosujemy na co dzień.

Na początku najlepiej zacząć od etymologicznego wyjaśnienie słowa tolerancja. Tolerancja pochodzi z łaciny od tolerantia co oznacza cierpliwa wytrwałość. Tolerantia pochodzi natomiast od czasownika tolerare oznaczającego wytrzymywać, znosić, przecierpieć. Jak zatem widzimy tolerować oznacza cierpliwie znosić coś co jest dla nas odmienne,inne z czym się nie zgadzamy. Tolerancja wyklucza dyskryminację i prześladowanie jednych przez drugich. Z sytuacją nietolerancji mamy zwykle do czynienia kiedy istnieje dominująca liczebnie grupa, która nie znosi odmienności, inności mniejszej grupy osób. Terminu tolerancja szeroko używa się w socjologii. Pojęcie społecznej tolerancji wywodzi się z pojęcia oznaczającego tolerancję religijną. Początki tolerancji w Europie pojawiły się wraz z reformacją. Na bazie nowych nurtów teologicznych i zbuntowania się znacznej liczby chrześcijan wobec Kościoła Rzymsko-Katolickiego wytworzyła się sytuacja sprzeczności pomiędzy protestanckimi kościołami a katolicyzmem. Poglądy głoszone przez poszczególne kościoły były tak sprzeczne teologicznie i moralnie ze sobą że dotychczasowe życie w jednej wspólnocie stało się niemożliwe. Przedstawiciele różnych kościołów mieli do wyboru zwalczać się nieustannie lub wzajemnie się tolerować. W okresie reformacji mieliśmy do czynienia z krwawymi wojnami religijnymi. Ostatecznie jednak zwycięstwo jedynego pojedynczego nurtu chrześcijaństwa okazało się niemożliwe. Z tego powodu w znacznej części Europy zaczęła obowiązywać tolerancja religijna. Obecnie tolerancja religijna jest uznana w całej Europie.  Aktualnie tolerancja społeczna wykracza poza pojęcie tolerancji religijnej i oznacza tolerowanie wszelkiej odmienności reprezentowanej przez różne mniejszości społeczne czy pojedyncze osoby. Mamy zatem tolerancje względem: religii, rasy, kultury, subkultury, polityki, nauki, seksualności, wszelkich postaw społecznych.

Granice tolerancji. Tolerancja nie może obejmować wszystkich odmienności, granice tolerancji wyznacza sama tolerancja. Znaczy to że nie możemy tolerować nietolerancji ponieważ jest to sprzeczne samo w sobie. Ktoś kto głosi poglądy dyskryminujące jakąś postawę sam stawia się poza granicami tolerancji ponieważ zaburza pokój społeczny pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Innym ograniczeniem tolerancji jest tolerowanie postaw i zachowań wyrządzających krzywdę innym osobom. Różne formy przemocy zawarte w takich postawach i zachowaniach są w gruncie rzeczy nietolerancyjne. Węższym ograniczeniem dla tolerancji w tym względzie jest tolerowanie zachowań i postaw wykraczających poza granice prawa. To co jest zabronione nie jest tolerowane i odwrotnie to co nie jest zabronione jest tolerowane. Tolerancja to ważne osiągnięcie w historii społecznej i politycznej  świata. Dzięki niej tworzy się społeczeństwo otwarte, dopuszczające różnorodność a co za tym idzie wiele kierunków rozwoju społecznego. Gdy spotkamy się w naszym życiu z postawą dyskryminującą kogoś w grupie społecznej z tego powodu że słucha on innej muzyki czy nosi inną od wszystkich fryzurę powinniśmy przypomnieć sobie o zasadzie tolerancji względem takiej osoby.

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *