Czy warto grać z dziećmi w gry planszowe?

Gry planszowe to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych domowych form rozrywki. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów gier planszowych, które są skierowane do różnych odbiorców. Czy taka forma zabawy jest odpowiednia do tego, żeby spędzać czas ze swoimi dziećmi? Oczywiście, ze tak! W artykule dokładniej tłumaczymy, dlaczego warto jest spędzać z dziećmi czas grając w gry planszowe oraz z jakimi może się to wiązać dla nich korzyściami.

Jak wybrać odpowiednią grę planszową do zabawy ze swoimi dziećmi?

Obecnie w sklepach znaleźć można już bardzo dużo rodzajów gier planszowych, zarówno takich, które są przeznaczone wyłącznie dla małych dzieci, jak i takich, których grupą odbiorczą powinny być osoby dorosłe, nawet wyłącznie takie, które już skończyły 18 lat. Wybierając odpowiednią grę planszową, przy której będziemy mogli spędzić trochę czasu ze swoimi dziećmi, najlepiej jest oczywiście wybrać grę przeznaczoną dla dzieci, może niekoniecznie dla maluchów w okolicach 5. roku życia, bo grając razem z rodzicami dziecko na pewno będzie się także świetnie bawić przy grach dla nieco starszych dzieci.

Zasada doboru odpowiedniej gry do rozgrywki z dziećmi obejmuje raczej wybór takiej gry, która nie będzie dla dziecka zbyt prosta, tak żeby go do zbyt szybko nie zniechęciła. Co do tematyki gry, każdy rodzic dobrze zna swoje dzieci i wie, jakie mają zainteresowania i czym najchętniej się bawią. Teraz wystarczy tylko znaleźć taką grę, która będzie tym zainteresowaniom odpowiadała. Obecnie w sklepach bez problemu znajdziemy np. gry planszowe z bohaterami i z motywami ulubionych bajek. Coraz popularniejsze są także gry planszowe nawiązujące do innych popularnych programów telewizyjnych. Dla nieco starszych dzieci doskonałym wyborem może być np. planszówka Milionerzy. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 12 lat. Dzięki takiej rozgrywce dziecko będzie mogło się poczuć, jak uczestnik popularnego teleturnieju.

 

 

Gry planszowe, czyli rozrywka połączona z nauką

A dlaczego gry planszowe są dobrym wyborem, gdy szukamy ciekawej formy rozrywki wspólnie z dziećmi? Ponieważ taka zabawa łączy w sobie funkcje rozrywki i nauki. Dziecko podczas gry nie tylko się świetnie bawi, ale również uczy się wielu nowych rzeczy.

O gry planszowe i ich rolę w rozwoju dzieci zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów z internetowego sklepu zabawkarskiego Krainazabawy.pl. Powiedział nam, że:

“Gry planszowe są jedną z najlepszych, najpożyteczniejszych form rozrywki dla dziecka. Ich największą zaletą jest to, że w prosty sposób pozwalają uczyć małe dzieci zdrowego współzawodnictwa. Jest to bardzo pożyteczne zarówno dla dzieci, które są jeszcze w przedszkolu, jak i dla takich, które już zaczęły się uczyć w szkole. Wspólna rozgrywka z rodzicami pozwala nauczyć dziecko przestrzegania obowiązujących zasad oraz tego, na czym powinna polegać zdrowa rywalizacja. Dziecko podczas takiej rozgrywki nauczy się nie tylko wygrywać, ale czasem też przegrywać. Nie powinno się go przed tym chronić i w taki sposób oszukiwać, żeby nigdy do tego nie dopuścić. Przegrana także bowiem może się okazać dobrą lekcją”.



Nauka logicznego myślenia i kreatywności

Gry planszowe mają również wpływ na naukę dziecka logicznego myślenia oraz wspierają jego kreatywność. W trakcie rozgrywki z rodzicami dziecko uczy się planować następne ruchy, analizować otrzymane dane oraz wykorzystywać np. znalezione w trakcie gry przedmioty. Dzieci w tracie zabawy przy grach planszowych szybko także nauczą się znajdywania najlepszych rozwiązań napotkanych problemów oraz przewidywania możliwych efektów i konsekwencji podejmowanych decyzji.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *