Czym jest szambo? Terminem tym nazywam dominujący problem w Twoim życiu, na który masz Drogi Czytelniku wpływ. Może nie widzisz tego wpływu. Może nie jesteś w stanie rozwiązać tego problemu natychmiast. Może nie wiesz, co z tym zrobić. Może wiesz, co powinieneś zrobić, ale to za trudne, wymaga sporo wysiłku, a Ty jesteś leniwy lub tchórzliwy. Może aż tak Cię przytłacza, iż po prostu nie znajdujesz sił. Ale ten problem to Twoje szambo.
Wielu może poczuć się oburzonymi, że ich życiowy problem nazwałem szambem. Wielu może poczuć się urażonymi, że ich życie porównuję do szamba. Ale proszę się głębiej zastanowić czy w tej metaforze nie ma określonego porządku, jakiegoś podobieństwa, czy informacji o samym sobie.
Szambem jest mąż, który bije żonę i dzieci. Szambem są koledzy, którzy namawiają do przestępstwa lub narkotyków. Szambo to alkoholizm, z którym nie możesz się rozstać. To samotność lub głęboka nieśmiałość, które powodują, że jeszcze bardziej oddalasz się od ludzi. To wyuczona bezradność i bezsilność czyniące cię ofiarą sytuacji i okoliczności. To lenistwo i apatia, gdy wszyscy wokół ciężko pracują na utrzymanie. To pogarda dla wartości, których nie rozumiesz lub ludzi, których doświadczeń nie poznałeś. To lęk przeszkadzający rozwinąć skrzydła i trzymający cię w szponach. To rodząca smutek zazdrość, że innym się powodzi, że mają to, czego ty nie masz, że sobie radzą, że są szczęśliwi. To udawanie, że ci źle, szczególnie w obliczu ludzi, którzy naprawdę głęboko cierpią, nie mogąc tego zmienić. To codzienne kłótnie, złośliwości i awantury z mężem / żoną, często przy dzieciach, które wrastają w taki klimat emocjonalny i takich uczuć się uczą. To brak czasu dla własnych dzieci, bo ważniejsze są sukcesy zawodowe lub grono kolegów. To ….
Pomyśl o swoim szambie. Nazwij je, a będziesz gotów się z nim bliżej „zapoznać” i powoli odmieniać swoje życie na pogodniejsze, szczęśliwsze, wypełnione samorealizacją.
felieton z cyklu “Filozofia życia i sukcesu”
Ryszard Krupiński, www.psychologiczne-testy.pl
zobacz inne felietony z cyklu “Filozofia życia i sukcesu”