Co wygląd śluzu szyjkowego może powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Śluz szyjkowy jest naturalną wydzieliną produkowaną w reakcji na zmieniającą się gospodarką hormonalną kobiet. Jego wygląd może nam wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Dzięki niemu możemy określić fazy cyklu miesiączkowego, a nawet rozpoznać infekcje pochwy. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz co warto wiedzieć na temat śluzu szyjki macicy.

Śluz szyjkowy – czym dokładnie jest?

Śluz szyjki macicy jest naturalną wydzieliną, która produkowana jest w reakcji na zmieniającą się kobiecą gospodarkę hormonalną. Wszystkie aspekty są ważne – kolor, zapach, konsystencja czy ilość. Śluz szyjkowy przed miesiączką jest jednolity, nie ma nieprzyjemnego zapachu ani żadnych grudek. Pochwa bywa jednak bardzo wrażliwa i wszelkie niekorzystne bakterie mogą na nią wpłynąć, co również ma swoje przełożenie na wygląd śluzu.

Śluz szyjkowy produkowany jest przez mucyny, czyli specjalne białka natłuszczające i nawilżające kobiety od wewnątrz. Co więcej w fazie płodnej pomaga on plemnikom działać w kwaśnym środowisku dróg rodnych.

Co zawiera śluz szyjkowy?

Podczas dni płodnych śluz szyjkowy jest nawet w 98% wodnisty, przez co kobieta może czuć się cały czas mokra. W takim czasie warto zapewnić sobie komfort i wygodę. Rozwiązaniem są majtki menstruacyjne kobiecej marki WIMIN. Są one niesamowicie chłonne, dzięki czemu będziesz czuć suchość przez cały czas ich noszenia. Inne składniki śluzu to elektrolity, enzymy, hormony i bakterie, chroniące naturalną mikroflorę kobiet.

Śluz szyjkowy a cykl kobiety

Śluz szyjki macicy zmienia się w zależności od poziomu estrogenu i progesteronu. Pierwsze dni po miesiączce są czasem, kiedy kobieta może czuć się sucha, ponieważ śluz jest gęsty i lepki oraz pozostaje wewnątrz szyjki macicy. Przez kolejne dni śluz się rozrzedza, robi się przezroczysty i jest go o wiele więcej. Po owulacji natomiast jego ilość ulega zmniejszeniu.

Śluz mówiący o płodności jest śliski, przejrzysty, przezroczysty lub lekko zabarwiony na biało. Jest on również rozciągliwy, jak białko jajka. Przed menstruacją zmienia swoją barwę na kremowy lub biały oraz gęstość.

Śluz a płodność

Tzw. wrogi śluz posiada przeciwciała plemnikowe, które niszczą bądź unieruchamiają plemniki. Nie wiadomo dokładnie co jest przyczyną jego powstawania, jednak mówi się o stanach zapalnych, nieprawidłowej diecie czy nieprawidłowościach w budowie szyjki macicy.

Obecność nieprawidłowego śluzu w szyjce macicy nie uniemożliwia zajście w ciążę drogą naturalną, jednak wydłuża czas starania się o dziecko.

Aby zdiagnozować wrogi śluz należy zrobić test PCT. Wykonuje się go po około 12 godzinach po współżyciu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy po seksie jest odpowiednia ilość ruchliwych plemników w okolicach szyjki macicy. Prawidłowy wynik to przynajmniej sześć aktywnych plemników w powiększeniu 400-krotnym. Jeżeli natomiast liczba plemników jest odpowiednia, ale nie są one ruchome to przyczyną może okazać się nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego kobiety na nasienie. Wynik o zerowej obecności plemników jest wynikiem nieprawidłowym.

Dlaczego znajomość angielskiego jest dziś tak istotna?

W dzisiejszym świecie angielski jest kluczowy – wspiera rozwój zawodowy, ułatwia podróże i otwiera dostęp do globalnej wiedzy. Jeśli czujesz potrzebę lepszego zrozumienia treści anglojęzycznych lub chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, warto zainwestować

Poznajemy moc dogoterapii. Twoje psie wsparcie dla duszy

Dogoterapia to innowacyjna forma terapii, która wykorzystuje obecność specjalnie wyszkolonych psów do wspierania zdrowia psychicznego i fizycznego pacjentów. W Klinice MECAL w Gdańsku, ta metoda przynosi nadzieję i uśmiech na twarze wielu osób, oferując unikalne

Ile energii zużywa klimatyzator?

Klimatyzatory stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu domów i biur, zapewniając komfort termiczny. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością klimatyzatorów, pojawia się pytanie o zużycie energii elektrycznej. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując czynniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *