Czym jest normobaria?

Normobaria staje się coraz popularniejszą metodą wspomagającą klasyczne terapie. Z normobarii mogą korzystać zarówno osoby zdrowe, które chcą poprawić swoją kondycję i dbać o zdrowie, jak i chorzy z różnymi zaburzeniami. Czym dokładnie jest normobaria i na czym polega? Jakie pozytywny wpływ ma na ludzki organizm, o tym opowiemy w tym artykule.

Na czym polega normobaria?

Normobaria to nowoczesna terapia tlenowa, która została opracowana w celu zapewnienia organizmowi ludzkiego optymalnych warunków bytowania. Dlatego też w komorze normobarycznej https://lifechamber.pl/komora-zycia/ jest inne ciśnienie oraz inny skład powietrza, niż ten, z którym mamy styczność na co dzień. Spędzając czas w komorze normobarycznej, człowiek oddycha specjalną mieszaniną gazów zawierającą:

  • 40% stężenia tlenu — czyli dwa razy więcej niż w powietrzu,
  • znacznie wyższe stężenie dwutlenku węgla wynoszące koło 2%,
  • zwiększoną ilość wodoru cząsteczkowego wynoszącą prawie 0.5%.

Warto również podkreślić, że mieszanina gazu w komorze normobarycznej, jest pozbawione również wszelkich zanieczyszczeń, które występują obecnie w powietrzu, którym oddychamy na co dzień, a które są niezwykle szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Dzięki temu terapia tlenowa ma korzystny wpływ na liczne procesy zachodzące w ciele człowieka.

Z tlenoterapii w komorze normobarycznej mogą korzystać osoby w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi, ponieważ nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Z normobarii nie mogą korzystać osoby cierpiące na:

  • zapalenie ucha,
  • gorączka,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • rozedma płuc,
  • niektóre choroby zakaźne,
  • klaustrofobia,
  • stan zapalny nerwu wzrokowego
  • wszczepiony rozrusznik serce;
  • przebyty zabieg operacyjny płuc albo kości skroniowej.

 

Jak działa tlen, dwutlenek węgla i wodór na organizm człowieka?

Dlaczego właśnie w mieszaninie gazowej w komorze normobarycznej zwiększone są stężenia tlenu, dwutlenku węgla i wodoru? Te trzy związki mają niezwykle istotny wpływ na zdrowie każdego człowieka.

Każdy wie, że bez tlenu przeżyjemy jedynie kilka minut. Jego obecność jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ciała. Tlen jest niezbędnym składnikiem w procesie oddychania komórkowego, podczas którego powstaje potrzebna do funkcjonowania komórki energia. Właściwe dotlenienie organizmu umożliwia sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek i narządów. Brak odpowiedniego dotlenienia, np. w wyniku anemii, czy zmian miażdżycowych prowadzi do poważnych chorób i zaburzeń w organizmie.

Choć dwutlenek węgla kojarzy się nam z czymś szkodliwym, jednak jest on również potrzebny do właściwego funkcjonowania naszego ciała. Za właściwe dotlenienie tkanek jest właśnie odpowiedzialny CO2, którego stężenie nie może spadać poniżej 5%. Kiedy jego ilość we krwi się za bardzo obniża tlen „przykleja się” do hemoglobiny i nie jest uwalniany do komórek, gdzie jest potrzebny. Dochodzi więc do objawów niedotlenienia. Co więcej, dwutlenek węgla odpowiada również za równowagę kwasowo-zasadową oraz rozszerza ściany naczyń krwionośnych, ułatwiając transport natlenionej krwi po całym organizmie.

A do czego potrzeby jest wodór cząsteczkowy? Choć jego stężenie we krwi jest znacznie niższe, jego obecność jest również niezbędna, by chronić ciało przed działaniem wolnych rodników, powodujących uszkodzenie tkanek. Wodór cząsteczkowy jest silnym antyoksydantem, który wiąże wolne rodniki.

 

 

Jakie korzyści dla organizmu ma normobaria?

Jak normobaria działa na nasze ciało i jakie pozytywne efekty wywołuje? Oto kilka najważniejszych korzyści.

  1. Zwiększone ciśnienie atmosferyczne, które panuje w komorze normobarycznej, zwiększa ilość namnażających się komórek macierzystych, które odpowiadają za procesy regeneracyjne. Przyspiesza to proces leczenia pourazowego, a także różnego typu operacjach oraz rekonwalescencji po przebytych chorobach.
  2. Poprawia wydajność organizmu oraz jego kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
  3. Spowalnia procesy starzenia się skóry i zwiększa jej sprężystość.Zalecana jest więc przez specjalistów medycyny estetycznej.
  4. Odpowiednie dotlenienie komórek mózgowych poprawia procesy poznawcze, koncentrację oraz pamięć.
  5. Usprawnia krążenie krwi i stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych.
  6. Zmniejsza obrzęk po przebytych urazach.
  7. Przyspiesza procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 

Kiedy warto skorzystać z terapii tlenowej w komorze normobarycznej?

Normobaria ma szeroki zakres działania. Właśnie z tych przyczyn terapia tlenowa w komorze normobarycznej jest zalecana, nie tylko do poprawy kondycji zdrowych osób, ale także jako wsparcie przy leczeniu takich chorób jak:

  • Alergie;
  • Zaburzenia dermatologiczne, między innymi łuszczyca;
  • Kontuzje i urazy w medycynie sportowej;
  • Problemy z nadwagą i otyłością;
  • Zaburzenia kardiologiczne – między innymi choroba niedokrwienna serca oraz ostry zespół wieńcowy;
  • Zaburzenia neurologiczne – w tym depresja, obrzęk mózgu, problemy z koncentracją i pamięcią, rekonwalescencja po udarze mózgu;
  • Nowotwory;
  • Reumatyzm;
  • Stwardnienie rozsiane;
  • Zespół Downa.

Dlaczego znajomość angielskiego jest dziś tak istotna?

W dzisiejszym świecie angielski jest kluczowy – wspiera rozwój zawodowy, ułatwia podróże i otwiera dostęp do globalnej wiedzy. Jeśli czujesz potrzebę lepszego zrozumienia treści anglojęzycznych lub chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, warto zainwestować

Ile energii zużywa klimatyzator?

Klimatyzatory stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu domów i biur, zapewniając komfort termiczny. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością klimatyzatorów, pojawia się pytanie o zużycie energii elektrycznej. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując czynniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *