Praca po zarządzaniu – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Zawód: dyrektor, manager, CEO – czy nie brzmi to dobrze? Dyrektorem nie zostaje się od razu, niemniej im wcześniej zaplanujesz swoją ścieżkę kariery, tym większe szanse, że w przyszłości obejmiesz wymarzone stanowisko.

Jeśli studiujesz zarządzanie i rozglądasz się za stażem lub praktykami bądź interesują Cię oferty pracy po studiach, czytaj dalej i dowiedz się, jakie masz możliwości na rynku pracy i gdzie znajdziesz najwięcej propozycji zatrudnienia.

 

Co można robić po zarządzaniu?

Zarządzanie było trzecim pod względem popularności kierunkiem studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich wybieranym przez kandydatów chcących rozpocząć naukę w semestrze 2020/2021 r. Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji i Nauki w ubiegłym roku na studia z zarządzania zgłosiło się dokładnie aż 25 369 osób. Większą liczbę kandydatów miały tylko informatyka (blisko 34 tys.) i psychologia (ponad 29 tys.). Konkurencja wśród osób chcących studiować zarządzanie była spora – przykładowo, na jedno miejsce na kierunku zarządzanie i prawo w biznesie przypadało ponad 11 kandydatów, na zarządzanie instytucjami artystycznymi – 10 kandydatów i niemal tyle samo na zarządzanie inżynierskie.

Liczba chętnych na studia nie dziwi – osoby po zarządzaniu mają szerokie możliwości znalezienia pracy w bardzo różnych branżach. Często studia stanowią także uzupełnienie innego specjalistycznego wykształcenia.

Absolwenci zasilają kadrę managerską firm, pracują w departamentach rozwoju strategicznego, zarządzania kryzysowego, w działach HR, w firmach rekrutacyjnych, agencjach konsultingowych zajmujących się np. komunikacją marketingową czy wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań zarządzania zasobami ludzkimi.

Managerowie po zarządzaniu potrzebni są także w oświacie i kulturze – szczególnie w dużych instytucjach, teatrach, filharmoniach, ale też w biurach festiwalowych, firmach organizujących różnego rodzaje wydarzenia kulturalne, edukacyjne.

Kolejnym obiecującym obszarem zawodowym jest połączenie zarządzania i finansów. Stanowiska np. dyrektora finansowego, specjalisty ds. zarządzania finansami przedsiębiorstwa mogą być bardzo lukratywne. Na absolwentów zarządzania posady czekają właściwie w każdej firmie, instytucji czy w urzędzie – trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

 

Praca po zarządzaniu: gdzie znaleźć ogłoszenia o pracę?

Osoby po zarządzaniu to z założenia doskonali organizatorzy, którzy zarazem mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne, potrafią kierować zespołem, budzą autorytet, zaufanie, są rzetelni i odpowiedzialni. Te wszystkie cechy stanowią cenione atuty na rynku pracy.

Kwestią podstawową w czasie szukania pracy jest dotarcie do jak największej liczby ofert odpowiadających naszym predyspozycjom, ale i preferencjom.

Najwięcej ogłoszeń publikowanych jest w internecie. Skrócimy sobie czas poszukiwania, jeśli już na początku wykorzystamy profesjonalny portal pracy – ważne, żeby był popularny, to znaczy dawał dostęp do wielu, codziennie aktualizowanych ogłoszeń. Dobrym przykładem jest praca.pl, czyli platforma rekrutacyjna, na której każdego dnia znajdziemy mnóstwo nowych ogłoszeń dla osób po zarządzaniu.

Żeby je zobaczyć, wystarczy wybrać obszar zawodowy: Kadra zarządzająca i kliknąć przycisk Szukaj. Możemy też podać nazwę konkretnego stanowiska, a także miejscowość, zaznaczyć opcję praca zdalna – kryteriów wyszukiwania jest sporo i pozwalają na wysoką personalizację poszukiwań.

Skorzystanie z profesjonalnego portalu z ogłoszeniami jest szczególnie polecane osobom szukającym pierwszej pracy i które jeszcze nie do końca wiedzą, jakie stanowisko czy nawet branża będą dla nich najlepsze i chcą rozejrzeć się po rynku zatrudnienia. Przykładowo, na praca.pl we wspomnianym obszarze zatrudnienia: Kadra zarządzająca znajdziemy oferty skierowane między innymi do account managera, kierownika robót, koordynatora serwisu, kierownika audytów, managera handlowego, kierownika projektu, mistrza zmiany produkcyjnej, supervisora w zespole doradztwa transakcyjnego, team leadera. Widać zatem, że oferty dotyczą bardzo wielu branż. Osoby tuż po studiach mogą liczyć na zatrudnienie na niższych stanowiskach, jako team leaderzy i koordynatorzy.

Stawiając pierwsze kroki na rynku pracy, warto skorzystać z doradztwa zawodowego – np. w biurze karier swojej uczelni, powiatowym urzędzie pracy, prywatnej agencji zatrudnienia. Dobrym pomysłem może być także wizyta u coacha zawodowego, który pomoże nam zaplanować karierę. Pamiętajmy, że odczuwanie niepewności co do przyszłej drogi zawodowej jest czymś normalnym. Warto wypróbować różne opcje, dać sobie czas na poznanie własnych słabych i mocnych stron, a także wykazać się elastycznością i otwartością.

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *