Jak łatwo się uczyć języka angielskiego?
Aby nauka przebiegała sprawnie, należy raz na zawsze zapomnieć o typowo szkolnych zasadach, zakładających czasochłonną naukę na pamięć.
Zastanawiasz się, dlaczego nauka w placówkach oświatowych często nie przynosi efektów? Ponieważ zamiast od pierwszej lekcji uczyć Cię tylko potrzebnych i fundamentalnych umiejętności językowych (czyli: rozumienia oraz mówienia po angielsku), uczysz się w nich w sposób, który przynosi namacalny efekt dopiero po kilku latach intensywnej nauki. To znaczy – rozpoczyna się od alfabetu i podstawowych słówek, a po roku przechodzi do budowania zdań, później do nauki wszystkich zasad gramatycznych na pamięć. Zanim uda Ci się połączyć wszystkie te elementy, część z nich zdąży Ci wypaść z głowy, sprawiając, że efekt nie będzie zadowalający. Aby temu zapobiec, od początku skup się na naprawdę przydatnych i praktycznych aspektach języka.
Jednym z nich są przedimki a, an the, które dość często są dla Polaków problematyczne, gdyż w naszym rodzimym języku nie ma niczego podobnego, jednak wystarczy odpowiednio i przystępnie przedstawiona wiedza, a okaże się, że wcale nie są takie straszne!
Najczęstsze problemy w nauce angielskiego
Jednym z problemów w nauce, jaki jest dość często spotykany, to wspomniane powyżej przedimki. Aby się go pozbyć, wystarczy znajomość kilku bardzo prostych zasad, dotyczących ich zastosowania. Należy pamiętać, że przedimki łączą się jedynie z rzeczownikiem. Kilka przykładów, kiedy stosować przedimek, a kiedy jest on zbędny, podajemy poniżej:
Mam kota. – I have a cat.
On jest prawnikiem. – He is a lawyer.
ale
To jest wspaniałe! – It is amazing!
Czy to jest dobre? – Is it good?
Następnie pozostaje już tylko kwestia wyboruwłaściwego przedimka.
Użyjesz an, a nie a, gdy następujący po nim wyraz zaczyna się od samogłoski, czyli: a, e, y, u, i, o. W skrócie – wtedy, gdy to lepiej brzmi. Co natomiast z różnicą między a i an a the?
Jeśli osoba, z którą akurat prowadzisz konwersację, słyszy o danej rzeczy pierwszy raz, używasz a. Kiedy natomiast mówicie o konkretnym już przedmiocie, np. gdy wspomniałeś już o tym wcześniej, użyjesz the.
Jak więc widać, sprawa nie jest aż tak skomplikowana i wystarczy trochę praktyki, a zapomnisz o problemie!
Innym częstym błędem, potęgującym problemy z nauką języka, jest mylenie czasów Past Simple oraz Present Perfect. Musisz zapamiętać, że w momencie, gdy podajemy informację dotyczącą tego, kiedy dana czynność była wykonana, nie możemy użyć czasu Perfect. Jeśli natomiast podane byłoby, że coś trwa konkretnie od jakiegoś czasu, aż dotąd – to czas Present Perfect byłby w porządku.
Aby jednak zapobiec pomyłkom, zamiast nauki zasad na pamięć, proponujemy naukę aktywnego mówienia i słuchania, dzięki czemu bez zakuwania opanujesz najczęściej używane czasy i struktury języka.
Problemy z nauką języka – to już przeszłość!
Angielski, nawet jeśli chcesz się go nauczyć samodzielnie od podstaw, wcale nie musi być trudny. Wystarczy dobrać odpowiednią metodę przyswajania wiedzy, tak by nie była męcząca, a maksymalnie skuteczna. Nie ucz się słówek z listy czy słownika, bo są to metody, które mogą z powodzeniem nas zniechęcić. Tych słówek najszybciej nauczysz się na specjalnie do tego przygotowanych stronach lub kursach, lecz nie przez zakuwanie, a przez praktyczne ćwiczenia i aktywne mówienie. Jeśli brakuje Ci wystarczającej ilości czasu na naukę, możesz skorzystać z dostępnych na rynku kursów, które można pobrać na telefon i słuchać o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób uczysz się szybko podczas wykonywania codziennych obowiązków, unikając równocześnie najczęstszych problemów a nauce angielskiego.
Wiesz już jak łatwo się uczyć języka angielskiego, nie zwlekaj więc i zacznij swoją przygodę już dziś!