Jak uczyć się przedmiotów ścisłych – 5 porad od Preply

Nauka przedmiotów ścisłych nie każdemu sprawia trudności, jednak wciąż dla wielu jest utrapieniem. Chcąc wesprzeć się pomocami ułatwiającymi zrozumienie zagadnień z matematyki, fizyki, czy chemii warto sięgnąć do internetu. Niestety z uwagi na różnorodność umysłów o rozmaitej kombinacji zdolności nie ma uniwersalnej rady jak się uczyć przedmiotów ścisłych, niemniej szeroki wachlarz porad i ukazanych możliwości może być inspiracją do podjęcia próby nauki z daną pomocą lub polecaną metodą. Nie dla każdego każda metoda nauki jest skuteczna i nikt poza nami samymi nie jest w stanie określić który sposób nauki będzie idealny dla nas. Metodą prób i błędów możemy za to wyłuszczyć najskuteczniejsze sposoby nauki.

  1. Korzystając z podpowiedzi w sieci możemy szybciej znaleźć stosowne pomoce dla siebie. Co do zasady najskuteczniejszą metodą nauki jest nauka z indywidualnym nauczycielem, który może poświęcić nam maksimum czasu na tłumaczenie poszczególnych zagadnień i pokazywanie przykładów rozwiązań zadań, zastosowań itd. Indywidualną naukę cechuje własne tempo dopasowane do ucznia, jak również zakres materiału dowolnie dobierany względem potrzeb, co nie jest możliwe w nauce grupowej o zróżnicowanym poziomie uczniów. Nauka w systemie jeden na jeden ma jeszcze jedną kluczową zaletę, jej realizacja i umiejscowienie w czasie i przestrzeni zależy od nas samych, co za tym idzie możemy uczyć się w optymalnych warunkach zgodnych z osobistymi preferencjami. Głównym zarzutem stawianym do tej pory indywidualne nauce był koszt. Popularne korepetycje zwykle wykorzystywane były jako sposób na niwelowanie braków, nadrobienie zaległości w materiale, nie zaś jako sposób nauki jako takiej. Dzięki obniżeniu kosztów nauki w formie korepetycji oraz rozszerzeniu dostępu do korepetycji przedmiotowych, w tym korepetycji z przedmiotów ścisłych nauka zindywidualizowana na miarę potrzeb i możliwości ucznia stała się możliwa i dostępna dla każdego.

    Czytaj też: Jednostka częstotliwości HZ – kompendium wiedzy z fizyki

    Zawdzięczając internetowi i innowacyjnym technologiom komunikacji zdalnej w czasie rzeczywistym możliwość nauki bez względu na poziom zaawansowania, miejsce zamieszkania, potrzeby i oczekiwania e-nauka rozwija się w kierunku wirtualizacji systemu edukacji. Zdalna nauka gwarantuje komfort uczenia się bez tony książek, tablic matematycznych, wzorów itd. Wszystko dostępne jest w sieci poprzez dostosowane do preferencji rozmaitych grup uczniów aplikacje, prezentacje, e-booki itd.

  2. Istotnym aspektem nauki online jest społeczność i samoorganizacja grup tematycznych, które skupiają osoby zainteresowane danym zagadnieniem, forma nauki, zdobywaniem wiedzy i wzajemną wymianą swoich doświadczeń. Ku temu powstają nie tylko grupy w portalach społecznościowych ale także kanały Youtube, fora internetowe, blogi i liczne portale edukacyjne. Samodzielna nauka nie mogłaby być skuteczna gdyby nie wsparcie grupy. Każdy internauta ma okazję nie tylko czerpać z zasobów internetu ale również je wzbogacać. Ta opcja motywuje do aktywności, współudziału w e-nauce i kształtowaniu systemu nauczania wirtualnego. Niestety możliwość ta stwarza także pole do nadużyć. Powstaje szereg pomocy i materiałów pseudo naukowych o wątpliwej jakości, a i zdarzają się błędne teorie, omówienia. Korzystając z sieci warto korzystać ze źródeł sprawdzonych, autoryzowanych, pewnych. W wielu poradnikach o tym jak się uczyć z sieci autorzy polecają naukę samodzielną, wbrew pozorom nie jest to tak łatwe jak się wydaje. Owszem w sieci znaleźć można wiele pomocy dydaktycznych, nie rzadko bezpłatnych i nauka samodzielna jest możliwa, jednak od czego zacząć? Jeśli nie masz na tyle motywacji, samodyscypliny i pomysłu na organizacje własnej nauki online to wart przynajmniej na początku skorzystać z pomocy profesjonalisty. Decydując się na korepetycje przez Skype zyskujesz wsparcie naukowe, jak również metodyczne. Korepetytor poza identyfikacją braków w wiedzy może zaplanować dalszy proces nauki wyznaczając poszczególne cele i etapy nauki, porządkując zagadnienia, jak i wskazując ćwiczenia utrwalające.
  3. Dla uzyskania pozytywnych efektów w nauce istotne jest nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale także psychiczne. Wiara we własne możliwości wespół z pozytywnym nastawieniem mogą pomóc w pokonywaniu trudności w nauce. By nie ulec porażce i zrezygnowaniu warto dołączyć do grupy osób uczących się podobnie jak my sami. Wzajemna pomoc merytoryczna na wypadek problemów, wymiana informacji jak i okazja do zwierzenia się, czy pochwalenia sukcesem to doskonały sposób na odreagowanie. Grupy o charakterze edukacyjnym są kopalnią wiedzy i inspiracji do nauki, ciekawostek tematycznych, metodycznych ale również stanowią idealne miejsce do porównywania swoich postępów, współzawodnictwa itp. Gdzie znaleźć taką grupę? Media społecznościowe jak Facebook, GoldenLine, Google+ to tylko niektóre z adresów, pod którymi znaleźć można bratnie dusze z całego świata.
  4. Katalog pomocy z jakimi nauka będzie efektywniejsza jest bardzo różnorodny i inny dla każdego ucznia. Wybór jest ogromny, przeglądając dostępne aplikacje mobilne jak i strony internetowe poświęcone przedmiotom ścisłych warto wybierać nie tylko te, które są polecane na rynku e-nauki, ale również i przede wszystkim te, które przykuwają nasza uwagę, wydają się nam atrakcyjne i wartościowe, a także wygodne w obsłudze. Warto pamiętać, iż nauka winna sprawiać nam przyjemność. Połączenie rozrywki z nauką to idealne rozwiązanie, któremu odpowiada lektura blogów tematycznych, gdzie autorzy w przystępny i często bardzo luźny sposób omawiają zagadnienia bardzo ważne, skomplikowane, zawiłe. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości wsparcia nauki przedmiotów ścisłych. Najpowszechniej internauci korzystają z serwisów edukacyjnych zawierających lekcje teoretyczne, prezentacje teorii w formie multimedialnej, doświadczenia i eksperymenty przedstawione w wersji video wraz z instruktażem i komentarzem, jak również zestawy ćwiczeń. Prócz witryn z których można pobrać szereg testów i materiałów dydaktycznych ciekawą propozycją są e-kursy, które zapewniają usystematyzowaną wiedzę w formie lekcji następujących po sobie kolejno i zmuszających nie tylko do zapoznania się z mini wykładem ale i wykonania ćwiczeń mu towarzyszących. Kursy online dostępne są zarówno w wersji PC online, offline jak i mobilnej w postaci aplikacji interaktywnych. Uzupełnieniem tychże są aplikacje wspierające obliczenia, które zawierają w  pigułce wzory, ich wyprowadzenia, umożliwiają tworzenie wykresów poprzez wprowadzenie danych i obliczeń.
  5. Niezawodnym sposobem wsparcia nauki przez internet są korepetycje przez Skype. Przez wielu wybierane jako dodatek i wzbogacenie samodzielnej nauki, element sprawdzający, mobilizujący. Platformy edukacyjne takie jak Preply ułatwiają dostęp do korepetytorów skupiając setki nauczycieli w jednej bazie kontaktowej. Tym sposobem wybierając Preply i dołączając do grona jej użytkowników można wybrać najlepszego korepetytora z matematyki, fizyki, chemii czy biologii. Indywidualny kontakt z nauczycielem pozwala na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, również na przykładach, co w przypadku nauk ścisłych jest wskazane. Skype umożliwia połączenia audio i video, a także udostępnia edytor tekstu przez co kontakt uczeń nauczyciel jest porównywalny z osobistym spotkaniem. Korepetycje mogą stanowić idealne wsparcie nauki. To od nas zależy na ile będą intensywne i częste oraz jaką formę przybiorą. O ile wiele prezentacji, wykładów w sieci może do nas nie przemawiać, o tyle korepetycje są formą bezpośrednią, która zapewnia zrozumienie, utrwalenie wiedzy, nie rzadko w bardzo nietypowy sposób indywidualnie dopasowany do osobowości i zdolności ucznia. Aby poznać autora artykułu to kliknij tutaj a przejdziesz na stronę e-platformy Preply. 

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *