Dogoterapia, co to jest ?

Dogoterapia to w skrócie terapia z udziałem psa. Pies jest wszak najlepszym przyjacielem człowieka – co wiemy już od wieków. Wraz z postępem nauki dowiadujemy się o naszych czworonożnych przyjaciołach coraz więcej pod kontem wiedzy naukowej. Coraz więcej wiemy o psach i ich wpływie na ludzi nie tylko dzięki indywidualnemu doświadczeniu i intuicji. Psy mogą pełnić zbawienną rolę w leczeniu wielu form dysfunkcji, schorzeń. Szczególnie pies może być pomocny dzieciom. Dogoterapia może być pomocna i skuteczna w przezwyciężaniu np. autyzmu, agresji, upośledzenia umysłowego i ruchowego. Z naukowych badań specjalistów wiemy , że nie każdy pies nadaje się do pełnienia roli zwierzęcego terapeuty. Psy posiadające odpowiednie predyspozycje to znikomy odsetek wszystkich psów. Z tego względu doborem , szkoleniem i samym procesem dogoterapii powinni zajmować się fachowcy. Nie łudźmy się, że kupując małego, słodkiego psa zapewnimy odpowiedni terapeutyczny wpływ naszemu dziecku. Wybór określonej rasy także nie gwarantuje odpowiednich cech czworonoga. Z praktycznych badań wynika jednoznacznie, iż psim terapeutom może zostać przedstawiciel każdej rasy lub kundelek. Z całej gromady lub nawet jednego miotu wybrać można pojedyncze pieski nadające się do dogoterapii. Wyborem psa do roli terapeutycznej zajmują się oczywiście odpowiedni specjaliści. Przejście odpowiednich, standaryzowanych testów odpowiedzieć nam może na pytanie o cechy zwierzęcia i jego zdolności.

 

Dogoterapia wykazuje się tak istotną skutecznością z uwagi na fakt często bardzo łatwego kontaktu pomiędzy człowiekiem a psem. Nawiązanie odpowiedniego kontaktu jest łatwiejsze niż pomiędzy dwojgiem ludzi. Psy przekonują ciepłym i miłym w dotyku futerkiem, uległością i bezwarunkowym uczuciem, jakim obdarzają człowieka. Sprawia to, że dogoterapia ma wielu zwolenników wśród tych zwłaszcza, którzy spróbowali jej doświadczeniem. W sprawie tego rodzaju terapii zwracać się trzeba do wyspecjalizowanych ośrodków.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *