Zaradność życiowa


Ową zaradność możemy określić generalnie mianem kompetencji. Zaradność jest opisywana jako zdolność wrodzona i jednocześnie przede wszystkim nabyta. Ludzie mają pewne wrodzone predyspozycje do bycia zaradnymi, lecz decydujące są doświadczenia życiowe. Doświadczenia życiowe zdobyte zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Przykłady rodzin, w których dzieci były uczone samodzielności i rozwiązywania problemów, dowodzą znacznego wzrostu życiowej zaradności. Brak zaradności to doświadczenie gdzie dzieci były często wyręczane w obowiązkach i rozwiązywaniu problemów.

 

Zaradność życiową możemy również określić jako zbiór cech, zdolności, obserwacji, jakie możemy wykorzystać w każdej, zmieniającej się sytuacji życiowej. Fakt sprawnego posługiwania się posiadanymi przez nas zasobami wpływa na zdolność do odnoszenia życiowego sukcesu. W trakcie wieloletnich badań doświadczalnych wyłoniono wiele składowych cech wpływających na zaradność życiową. Cechy te to: poczucie sprawstwa, poczucie własnej wartości, elastyczność, optymizm, doświadczenie.

Warto sprawdzić swoją zdolność do radzenia sobie w życiu i rozwiązywaniu problemów niezależnie od zaistniałej sytuacji czy okoliczności. W tym celu można rozwiązać test online.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *