1 Dywizja Pancerna

W dziejach II wojny światowej Polacy obecni byli na wszystkich ważniejszych teatrach działań wojennych. Wśród największych dokonań, obecnych w pamięci nie tylko naszych rodaków, jest szlak bojowy 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Maczka. Czemu właśnie ta jednostka stała się tak rozpoznawalna wśród tak wielu oddziałów wojsk alianckich?

 

Początki 1 Dywizji Pancernej

 

Broń pancerna nie była zbyt rozpowszechniona w polskiej armii w chwili wybuchu II wojny światowej, dlatego też za prawdziwy początek tego rodzaju broni uważa się dopiero okres formowania większych formacji w Wielkiej Brytanii, rozpoczęty w 1940 roku i finalizowany dopiero w dwa lata później. Polska dywizja pancerna, wchodząca w skład wojsk obrony brytyjskiego wybrzeża, początkowo stanowiła część sił broniących Wysp Brytyjskich przed spodziewaną inwazją.

 

 

Chrzest bojowy 1 Dywizji Pancernej

 

Chrzest bojowy 1 Dywizja Pancerna odbyła dopiero po przerzuceniu do Normandii. Od pierwszych dni miała współdziałać w uderzeniu na Falaise. Zacięte walki, toczone wspólnie z Kanadyjczykami, stały się jednym z ważniejszych w historii polskiego oręża. Operacja zdobycia Falaise to pierwsze kontakty bojowe Polaków z Niemcami. Zacięte walki nie zawsze udawało się rozstrzygnąć od razu na korzyść wojsk alianckich, jednak szybko polscy pancerniacy zdobyli uznanie nie tylko wśród sojuszniczych żołnierzy czy też niemieckich przeciwników, ale również i mieszkańców wyzwalanych ziem.

 

Po sukcesie pod Falaise, gdzie 1 Dywizja Pancerna została poddana prawdziwej próbie ogniowej, przebywając przez kilka dni w okrążeniu, polscy żołnierze przemieszali się dalej, przechodząc z Normandii aż do Holandii i Belgii, bronionych coraz bardziej zaciekle przez Niemców, zdających sobie doskonale sprawę z tego, że niebawem zostaną zepchnięci do walk na terenach niemieckich.

 

Najbardziej znane są walki o holenderską Bredę, toczone przez dwa dni. Mimo zaciekłego oporu oddziałów niemieckich, Polakom udało się zdobyć miasto nie tylko przy stosunkowo niewielkich stratach własnych, ale przede wszystkim z poszanowaniem życia cywili. Do dziś dnia jest żywa pamięć i wdzięczność mieszkańców miasta za wyzwolenie spod niemieckiej okupacji.

 

 

Zdobycie Wilhelmshaven

 

Swój szlak bojowy 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka zakończyła w Niemczech. Ostatnią akcją bojową było wzięcie udziału w ataku na Wilhelmshaven, jednej z najważniejszych portów dla niemieckiej marynarki wojennej. Zacięte walki zostały ostatecznie rozstrzygnięte na stronę aliantów, a polscy żołnierze zdobyli miasto, jednocześnie biorąc do niewoli wielu niemieckich marynarzy, z admirałami włącznie.

 

Zdjęcie z pochodzi z domeny publicznej.

Po zakończeniu działań bojowych generał Maczek przestał być dowódcą 1 Dywizji Pancernej, żołnierze pozostawali jeszcze przez kolejne dwa laty na ziemiach niemieckich, współpracując z innymi wojskami alianckimi. W 1947 roku 1 Dywizja Pancerna została rozformowana, a jej żołnierze jedynie w niewielkiej części powrócili do kraju.

 

1 Dywizja Pancerna to jedna z najbardziej znanych formacji wojskowych Wojska Polskiego. Jako spadkobiercy tradycji husarskich, o czym świadczy nawiązanie w symbolice, z całą pewnością wnieśli swój wkład do najjaśniejszych momentów chwały polskiego oręża.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej łączącą tematykę patriotyczną z najnowszymi trendami designu.

Dlaczego znajomość angielskiego jest dziś tak istotna?

W dzisiejszym świecie angielski jest kluczowy – wspiera rozwój zawodowy, ułatwia podróże i otwiera dostęp do globalnej wiedzy. Jeśli czujesz potrzebę lepszego zrozumienia treści anglojęzycznych lub chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, warto zainwestować

Poznajemy moc dogoterapii. Twoje psie wsparcie dla duszy

Dogoterapia to innowacyjna forma terapii, która wykorzystuje obecność specjalnie wyszkolonych psów do wspierania zdrowia psychicznego i fizycznego pacjentów. W Klinice MECAL w Gdańsku, ta metoda przynosi nadzieję i uśmiech na twarze wielu osób, oferując unikalne

Ile energii zużywa klimatyzator?

Klimatyzatory stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu domów i biur, zapewniając komfort termiczny. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością klimatyzatorów, pojawia się pytanie o zużycie energii elektrycznej. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując czynniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *